VÝBĚR DOMU

Počet obytných místností

1
2
3
4
5
6
7+

Počet podlaží

přízemní dům/bungalov
patrový dům

Cena domu na klíč

100 000 Kč
20 000 000 Kč
ZOBRAZIT NABÍDKU
Chytrý neboli IQ dům

Chytrý neboli IQ dům

Inteligentní dům je obydlí, které využívá zařízení připojená k internetu, jež umožňují vzdálené monitorování a správu spotřebičů a systémů, jako je např. osvětlení nebo vytápění. Člověku ale musí především sloužit, a ne aby se uživatel stal jeho otrokem.

Technologie chytré domácnosti, často označovaná také jako domácí automatizace nebo domotika (z latinského „domus“, což znamená domov), poskytuje majitelům domů bezpečnost, pohodlí, komfort a energetickou účinnost tím, že jim umožňuje ovládat chytrá zařízení, často pomocí aplikace chytré domácnosti v jejich chytrém telefonu nebo jiném síťovém zařízení. Systémy a zařízení chytré domácnosti, které jsou součástí internetu, často fungují společně, sdílejí mezi sebou údaje o používání spotřebiteli a automatizují činnosti na základě preferencí majitelů domů.

Chytrá domácnost není soubor různorodých chytrých zařízení a spotřebičů, ale zařízení, která spolupracují a vytvářejí dálkově ovládanou síť. Všechna zařízení jsou řízena hlavním řídicím systémem domácí automatizace, často nazývaným server chytré domácnosti. Server chytré domácnosti je hardwarové zařízení, které funguje jako centrální bod systému chytré domácnosti a je schopno snímat, zpracovávat data a bezdrátově komunikovat. Spojuje všechny různorodé aplikace do jediné aplikace chytré domácnosti, kterou mohou majitelé domů ovládat na dálku.

Příklady technologií

Technologie vtrhly do našich životů. Žárovky, myčky, žaluzie, zámky, kávovary, lednice, televize, hi-fi soupravy a mnohé další spolu již dokážou prostřednictvím domácí sítě Wi-Fi komunikovat. Neděsí vás to? Pokud ne, jste vhodným člověkem pro inteligentní byt.

Chytré televizory se připojují k internetu a umožňují přístup k obsahu prostřednictvím aplikací, jako je video a hudba na vyžádání. Některé chytré televizory jsou také vybaveny funkcí rozpoznávání hlasu nebo gest.

Kromě toho, že je lze ovládat na dálku a přizpůsobit si je, mohou systémy chytrého osvětlení rozpoznat, kdy se v místnosti nacházejí uživatelé, a podle potřeby upravit osvětlení. Chytré žárovky se rovněž mohou samy regulovat na základě dostupnosti denního světla.

Chytré termostaty jsou vybaveny integrovanou Wi-Fi a umožňují uživatelům plánovat, monitorovat a vzdáleně ovládat teplotu v domácnosti. Tato zařízení se také učí chování majitelů domů a automaticky upravují nastavení tak, aby obyvatelům poskytovala maximální pohodlí a účinnost. Chytré termostaty mohou mimo jiné také hlásit spotřebu energie a připomínat uživatelům výměnu filtrů.

Čidla na domě vyhodnotí teplotu, sluneční svit i sílu větru a podle toho nastaví inteligentní žaluzie.

Pomocí inteligentních zámků a otevíračů garážových vrat mohou uživatelé povolit nebo zakázat přístup návštěvám. Chytré zámky mohou také zjistit, kdy se obyvatelé blíží, a odemknout jim dveře.

Pomocí chytrých bezpečnostních kamer mohou obyvatelé sledovat svůj domov, když jsou pryč nebo na dovolené. Chytré snímače pohybu jsou také schopny rozpoznat rozdíl mezi obyvateli, návštěvníky, domácími zvířaty a zloději a v případě zjištění podezřelého chování mohou upozornit kupříkladu Pult centrální ochrany.

K dispozici jsou nejrůznější kuchyňské spotřebiče, včetně chytrých kávovarů, které dokážou automaticky uvařit čerstvý šálek v naprogramovaný čas; chytrých chladniček, které sledují data spotřeby, vytvářejí nákupní seznamy nebo dokonce recepty na základě surovin, které jsou právě po ruce.

Monitory domácích systémů mohou například detekovat přepětí v elektrické síti a vypnout spotřebiče nebo detekovat poruchy vody či zamrzání potrubí a vypnout vodu, aby nedošlo například k vytopení sklepa.

Péči o domácí zvířata lze automatizovat pomocí připojených krmítek. Pokojové rostliny a trávníky lze zalévat pomocí připojených časovačů.

Vše má své přednosti i úskalí

Jednou z nejvíce zdůrazňovaných výhod inteligentní domácnosti je zajištění klidu majitelům domů, protože jim umožňuje sledovat jejich domovy na dálku a čelit nebezpečím, jako je zapomenutý zapnutý kávovar nebo odemčené vchodové dveře.

Inteligentní domácnost je přínosná i pro starší lidi, protože poskytuje monitorování, které může pomoci seniorům zůstat doma pohodlně a bezpečně, místo aby se přestěhovali do domova důchodců nebo potřebovali nepřetržitou domácí péči.

Chytré domy se mohou přizpůsobit preferencím uživatelů a zajistit jim pohodlí. Uživatelé si například mohou naprogramovat, aby se jim po příchodu otevřela garážová vrata, rozsvítila světla, zapnul krb a přehrály oblíbené melodie.

Inteligentní domácnosti rovněž pomáhají spotřebitelům zvýšit efektivitu. Místo toho, aby nechávali klimatizaci zapnutou celý den, může se systém inteligentní domácnosti naučit chování a zajistit, aby byl dům vychlazený v době, kdy majitelé domů přijdou z práce. Totéž platí pro spotřebiče. S inteligentním zavlažovacím systémem bude trávník zaléván pouze tehdy, když to bude potřeba, a přesně takovým množstvím vody, jaké bude potřeba. Díky domácí automatizaci se energie, voda a další zdroje využívají efektivněji, což pomáhá šetřit přírodní zdroje i peníze spotřebitelů.

Systémy domácí automatizace se však těžko dostávají do obecného povědomí, částečně kvůli své technické povaze. Nevýhodou inteligentních domů je jejich vnímaná složitost; někteří lidé mají s technikou potíže nebo se jí vzdají při prvních nepříjemnostech. Výrobci chytrých domů pracují na snížení složitosti a zlepšení uživatelského komfortu, aby byl příjemný a přínosný pro uživatele všech typů a technických úrovní.

Aby byly systémy inteligentní domácnosti skutečně účinné, musí být zařízení interoperabilní bez ohledu na výrobce a musí používat stejný nebo alespoň doplňující se protokol. Jelikož jde o relativně nový trh, neexistuje zatím žádný zlatý standard pro domácí automatizaci. Standardní aliance však spolupracují s výrobci a protokoly, aby zajistily interoperabilitu a bezproblémové uživatelské prostředí.

Splní naše přání

Mozkem celého systému inteligentního domu je řídicí jednotka. Ta komunikuje se všemi připojenými spotřebiči, od kterých získává potřebné informace. Neustále tyto údaje vyhodnocuje a na základě požadavků reguluje dané zdroje a spotřebiče. Optimálně využívat zdroje energie pro regulaci spotřebičů s přínosem finanční úspory, při zachování veškerého komfortu, který je v dnešní době vyžadován - to vše umožňuje IQ dům.

Kolik stojí inteligence

Konkrétní cenu nelze přesně určit. Záleží na tom, jaké technologie budete chtít využít a co vše by váš smart home měl umět. Cenu smart technologií pak nezapomeňte připočíst k plánované ceně domu a spočítat si v kalkulačce hypotéku.

Osvětlení a vytápění — Do nákladů budou vstupovat speciální čidla, chytré termo hlavice a řídící jednotka. Nejúspornější varianta, která se pohybuje v řádů tisíců.

Chytré spotřebiče, stínění, zabezpečení, osvětlení i vytápění — náročnější výbava domu. Cena se bude pohybovat v řádu desetitisíců až nižších statisíců.

Komplexní systém včetně bazénu, klimatizace, větrání a fotovoltaické elektrárny — Smart home v pravém slova smyslu, jehož vybavení a ovládání přijde na několik stovek tisíc.

Bydlení v chytrém domě přináší mnohé výhody. Vyšší vstupní náklady navíc umí sám částečně vrátit úsporami ve spotřebě. Smart home je však především o vyšším komfortu bydlení a bezpečí. A také je hodně o přístupu k životu a lásce k technologiím. Zjednodušeně lze říci, že pasivní dům plný technologií je bydlením pro aktivní jedince. A pokud mezi takové patříte i vy a pořídíte si některý z typových bungalovů, třeba se sedlovou nebo rovnou střechou, můžete si systémy chytrého domu rovnou nechat zapracovat do projektové dokumentace.

Hlavní benefity chytrého domu

  • Optimální využívání energií.
  • Snížení spotřeby a finanční úspora.
  • Zjednodušení ovládání jednotlivých technologií.
  • Vyšší komfort bydlení.
  • Zvýšení bezpečnosti.
  • Dokonalý přehled o domově, ať už jste kdekoliv.
  • Snadné ovládání na dálku.

 autor: redakce dumonline.cz

Před výstavbou

Průvodce výběrem domu

Nemáte jasnou představu?

Odpovězte na několik jednoduchých otázek a náš průvodce za vás vybere domy, které by vám mohly vyhovovat.

9.6.2022

Způsoby financování domu: hypotéka není jediná možnost

Pořídit si vlastní nemovitost je dobrý krok, který nám vytvoří jisté zázemí pro budoucí rodinu. Aby k němu ale mohlo dojít, musíme vědět, jak vysněný dům správně zafinancovat. Mnoho li...

29.5.2022

Dřevostavby - typy, technologie výstavby

Dřevostavby zažívají v posledním desetiletí doslova boom. Zatímco v roce 2008 se jich u nás postavila zhruba tisícovka, což tvořilo jen něco kolem 5 % z celkového počtu rodinných domů, v ro...

18.5.2022

Zděný dům - jaké jsou možnosti materiálů?

Dali jste definitivně přednost tradičnímu zděnému domu před dřevostavbou? Jedno důležité rozhodnutí máte za sebou, ale čeká vás další. Jaký materiál na výstavbu hrubé stavby zvolit? Dn...

12.5.2022

Zděný dům nebo dřevostavba?

Rodinný dům může mít mnoho podob. Zatímco některé mohou být z cihel a malty, u jiných je hlavním stavebním materiálem dřevo. Nabízí se však otázka, která z možností je lepší? Zatím to...

8.5.2022

Výběr dodavatele stavby

Při výběru stavebního dodavatele byste měli svůj výběr velmi pečlivě zvážit a doporučujeme, abyste si ho předtím, než ho zaměstnáte, dobře prověřili. Pokud zaměstnáte kvalitního ren...

1.5.2022

Příprava stavby aneb co všechno je třeba zařídit, než se položí základní kámen domu

Bylo by mylné se domnívat, že stavba rodinného domu začíná položením základního kamene. Nejprve nás totiž čeká nemilá věc, jakou je běhání po úřadech. Ze všeho nejdříve je zapotřebí z...

26.4.2022

Jak vybrat ten správný dům, kritéria výběru

Výběr domu není snadná záležitost. Právě naopak - stojí nás mnoho času i úsilí. V konečném důsledku se však toto úsilí rozhodně vyplatí. Dům totiž nevybíráme na rok nebo dva, ale spíše na...

18.4.2022

Možnosti pořízení projektové dokumentace RD

Pořídit si vlastní rodinný dům je snem nejednoho z nás. Aby však mohl být položen první základní kámen, je zapotřebí projektová dokumentace. Jenže na koho se nejlépe obrátit v případě ž...

14.4.2022

Možnosti pořízení novostavby rodinného domu

Pokud jsme tedy vyřešili úvodní dilema, zavrhli možnost koupě staršího domu a rozhodli se pro novostavbu, máte na výběr hned z několika možností, jak si vysněný dům pořídit. Developerské pr...

11.4.2022

Pořízení staršího domu nebo novostavby?

Postavit si vlastní dům, zasadit strom a zplodit syna. Tak praví známé české rčení, které se stalo hlavním životním krédem mnoha z nás. Zatímco někdo postupuje od konce, jiný se sn...

5.4.2022

Jak vybrat vhodný pozemek pro rodinný dům

Mít rodinný dům podle vlastních představ s krásnou příjezdovou cestou, velkou zahradou s bazénem a dostatkem místa pro všechny jeho obyvatele. Je to i váš sen? Prvním krokem k jeho r...

28.3.2022

Projektová dokumentace a povolování staveb

Dům nejprve roste na papíře Papíry, razítka, peníze, nervy a hlavně čas – s tím vším je spojené vysněné bydlení. Stavba rodinného domu není jednoduchou záležitostí a neexistuje univerzá...

Další aktuality

Co vás čeká, pokud se rozhodnete pořídit si nový dům

Doporučené články

Nechcete ztrácet čas procházením našeho katalogu?

Zadejte základní parametry vašeho vysněného domu a získejte nabídky šité na míru právě Vám.

 ZAVŘÍT

Aby web fungoval jak má - souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z prohlížení webu, aby fungovalo vyhledávání, přihlašování, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a pro mnoho dalších věcí využívá tato stránka tzv. cookies, což jsou drobné textové informace dočasně ukládané do paměti vašeho prohlížeče. K jejich použití od vás potřebujeme souhlas. Za jeho udělení v plné šíři, či podrobné nastavení vám velmi děkujeme. Vaše rozhodnutí můžete samozřejmě kdykoliv změnit a přenastavit.

Jaké cookies používáme

Nezbytné

Nezbytné cookies jsou bezpodmínečně nutné k fungování stránek. Bez nich by nefungovaly základní funkcionality, jako např. přihlašování nebo nakupování v e-shopu. Tyto jsou vždy automaticky povolené.

Statistické

Tyto cookies pomáhají s měřením a analýzou návštěvnosti stránek.

Marketingové

Marketingové cookies pomáhají trackovat uživatele stránek za účelem nabízení cílených reklamních sdělení. Dávají smysl pro obě strany, neboť uživatel stránek obdrží reklamu na produkty, které ho skutečně zajímají, a které např. vyhledával v minulosti, a vydavatelé reklam naopak mohou tyto reklamy cíleně nabídnout.

Přijmout vše Přijmout vybrané Podrobné nastavení